Stomatologia
Implantologia stomatologiczna – to prężnie rozwijająca się dziedzina stomatologii. W ciągu naszego życia jesteśmy narażeni na utratę zębów z różnych powodów np.: próchnicy, chorób dziąseł lub urazów. W takich wypadkach możemy odbudować uzębienie na implantach, co pozwała na osiągnięcie trwałego efektu estetycznego i wpływa na poprawę zaburzonej przez utratę zębów mechaniki narządu żucia. Wszczepy implantów zębowych są alternatywą do większości ruchomych metod uzupełnienia braków w uzębieniu. Przy zachowaniu sumienności w codziennej pielęgnacji jamy ustnej, regularnych wizytach kontrolnych oraz stosowania się do zaleceń lekarza stomatologa – będą zastępowały naturalne zęby przez długi czas. Zabieg wszczepienia implantu wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Stomatolog nawierca odsłoniętą kość wyrostka zębodołowego i w powstały otwór wkręca wszczep. Następnie toczy się proces gojenia, mający na celu trwałe zespolenie, zrośnięcie z otaczającą kością, co trwa przeciętnie trzy, sześć, dziewięć miesięcy. Po tym czasie przystępuje się do zaplanowanego wcześniej rodzaju leczenia protetycznego. Na implantach stosuje się uzupełnienia ruchome lub stałe. Niewątpliwą zaletą odbudowy braków międzyzębowych w ten sposób jest uniknięcie konieczności oszlifowania własnych, sąsiednich i często zdrowych zębów. Implanty traktowane są więc jako „sztuczne korzenie zębów”, a ich podstawowym materiałem jest tytan. Całkowicie bezzębni pacjenci mogą być zaopatrzeni również w protezy ruchome oparte na tzw. belkach, zatrzaskach kulowych bądź magnetycznych. W takich przypadkach wystarczy minimum dwa do czterech wszczepów, aby mogli się oni cieszyć swoimi nowymi zębami. Zaletą takiego rozwiązania jest ich dużo większa stabilność przy mówieniu, jedzeniu, a co za tym idzie nieporównywalny komfort użytkowania zwłaszcza u pacjentów z bardzo dużymi zanikami wyrostka zębodołowego i tych którzy do tej pory ,,ratowali się’’ klejami do protez.
Nasza Przychodnia oferuję pacjentom Korony pełnoceramiczne w 3h. System CAD CAM Cerek – Jedna wizyta wiele możliwości. Pełnoceramiczne korony, licówki lub nakłady – bez metalu, bez wycisków – wykonane w ciągu 3h.
Chirurgia stomatologiczna – to dziedzina medycyny i stomatologii, która zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej. Większość pacjentów kojarzy chirurgię tylko z usuwaniem zębów, jednakże jej zakres jest zdecydowanie większy. Obejmuję ona między innymi swoim zakresem: endodoncję, periodontologię, implantologię i wiele innych. Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej to np.: usunięcie ognisk zapalnych, usuwanie zębów zatrzymanych i dodatkowych, chirurgiczne ekstrakcję zębów, odsłonięcie zęba zatrzymanego, wyłuszczenie torbieli zębopochodnej kości szczęki, wykonanie resekcji wierzchołka korzenia zęba, plastyka wędzidełka i przedsionka jamy ustnej w przygotowaniu do protezowania, leczenie urazów zęba, a także zabiegi z zakresu implantologii stomatologicznej.
Stomatologia zachowawcza w swoim obszarze działania ma za zadanie zapobieganiu próchnicy zębów oraz leczenie już powstałych ubytków próchniczych. W zakres zabiegów stomatologii zachowawczej wchodzi więc przede wszystkim leczenie próchnicy zębów, odbudowa tkanek zęba materiałami światłoutwardzalnymi oraz leczenie endodontyczne (kanałowe). W naszym gabinecie stosujemy materiały oraz sprzęt najwyższej jakości, a także służymy rzetelną wiedzą popartą sprawdzonymi i skutecznymi metodami leczenia.
Leczenie endodontyczne (tzw. leczenie kanałowe) – przeprowadzane jest przy nieodwracalnych zapaleniach miazgi zęba (tkanki znajdującej się wewnątrz zęba odpowiadającej między innymi za odżywianie zęba i warunkujące jego żywotność). Leczenie to jest kilkuetapowe i polega na usunięciu w całości zakażonej przez bakterie miazgi z komory oraz kanałów korzeniowych zęba, a następnie na wypełnieniu opracowanych kanałów specjalnymi materiałami, najczęściej gutaperką. Jest to niezwykle ważna gałąź stomatologii zachowawczej, ponieważ dobrze wyleczony kanałowo ząb pozostaje w jamie ustnej bardzo długo i może stanowić oparcie dla dalszej odbudowy uzupełnień protetycznych np. korony protetyczne, mosty. Leczenie endodontyczne wykonywane jest pod kontrolą radiologiczną, a efekt leczenia w postaci cofnięcia się zmian pod zębem widoczny jest już po pół roku od zakończenia leczenia na zdjęciu RTG.
Stomatologia estetyczna – to szczególnie nam bliska i ważna dziedzina stomatologii, ponieważ piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do podnoszenia samooceny u naszych pacjentów oraz dodają im pewności w relacjach międzyludzkich. Stomatologia estetyczna obejmuje wszystkie działy stomatologii i zajmuje się poprawą wyglądu zębów i twarzy. Typowym zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej jest wybielanie zębów, które zapewnia piękny uśmiech. Odpowiednio dobrane przez nas specjalistyczne preparaty do wybielania zębów pomagają przywrócić naturalną biel zębów. Wybielanie zębów jest bezpieczne i skuteczne, jednakże nie jest stałym rozwiązaniem i wymaga „odświeżania” dla utrzymania długoterminowego efektu. W leczeniu zachowawczym również dużą wagę przywiązuje się do estetyki i w tym celu wykorzystuje się nowoczesne materiały kompozytowe, które poprawiają wygląd przebarwionych lub uszkodzonych zębów. Prace wykonywane w zakresie leczenia protetycznego między innymi: korony, mosty, implanty mają również na celu poprawienie wyglądu estetycznego. Zwracamy dużą uwagę na poszukiwanie najlepszych dla naszych pacjentów rozwiązań, również pod kątem estetycznym, ponieważ priorytetem są dla nas zdrowe i piękne zęby naszych pacjentów.
Periodontologia – to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Przyczyną tych schorzeń są czynniki drażniące tkanki otaczające zęby np.: kamień nazębny, przyszyjkowe ubytki próchnicowe, a nawet nieprawidłowe warunki zgryzowe. Długotrwałe utrzymanie się takiego stanu chorobowego prowadzi do zapalenia dziąseł, którego pierwszym objawem jest ich krwawienie. Nie leczone zapalenie dziąseł prowadzi do zapalenia przyzębia, a w jego zaawansowanym stadium dochodzi do nagromadzenia dużych ilości kamienia nazębnego, co powoduje wzmożoną reakcję dziąseł, krwawienie, a z czasem może nawet prowadzić do ruchomości, bądź przemieszczania się zębów, a w konsekwencji do ich utraty. Należy pamiętać, że podstawowym warunkiem skuteczności leczenia periodontologicznego jest opanowanie czynnika bakteryjnego odpowiedzialnego za niszczenie tkanek przyzębia. Płytkę bakteryjną zlokalizowaną na powierzchni zębów i dziąseł można skutecznie ograniczyć poprzez profesjonalne zabiegi higieniczne jak usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie zębów, wygładzanie powierzchni korzeni przeprowadzane w gabinecie oraz poprzez zabiegi higieniczne, które pacjent powinien stosować w domu – szczotkowanie zębów, stosowanie płukanek przeciwbakteryjnych, nitek dentystycznych, irygatorów. W skrajnych przypadkach wymagane jest również leczenie chirurgiczne, polegające na odtworzeniu zniszczonych tkanek kości i struktur podporowych zęba. W tym celu stosowane są odpowiednie materiały, które uzupełniają brakującą kość i powodują jej regeneracje. W leczeniu periodontologicznym ważne jest kompleksowe, systematyczne leczenie i wizyty kontrolne. Powodzenie tego leczenia zależy od cofnięcia się stanu zapalnego, stabilizacji ruchomych zębów oraz zahamowaniu postępu choroby. Warto wiedzieć, że schorzenia periodontologiczne powodują nie tylko zmiany w przyzębiu, ale także wpływają na przebieg chorób, takich jak cukrzyca czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Palenie, stres i czynniki genetyczne są elementami wpływającymi negatywnie na przebieg chorób przyzębia. Istnieją wzajemne zależności pomiędzy chorobami przyzębia, a chorobami ogólnoustrojowymi.
Stomatologia dziecięca, pedodoncja – to dział stomatologii, który zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym pacjentów w młodszym wieku rozwojowym. W leczeniu dzieci uwzględnia się różnice w ich zachowaniu oraz odmienną budowę ich zębów i narządu żucia zależną od wieku. Pedodoncja zajmuje się m.in. takimi zagadnieniami, jak: ząbkowanie i zaburzenia ząbkowania, leczenie zębów mlecznych, leczenie zębów stałych niedojrzałych, leczenie chorób błony śluzowej u dzieci, profilaktyka próchnicy, choroby błony śluzowej i wad zgryzu u dzieci. Mając na uwadze, że właściwy kontakt dziecka ze stomatologiem kształtuje jego późniejsze nastawienie do wizyt w gabinecie stomatologicznym, dokładamy wszelkich starań by przebiegała ona w przyjaznej atmosferze. W naszym gabinecie staramy się przede wszystkim stosować zabiegi z zakresu profilaktyki miedzy innymi: impregnację, lakowanie czy lakierowanie. Dużo łatwiej i bezboleśnie jest chronić zęby mleczne przed próchnicą, niż zmagać się z jej ewentualnymi skutkami.
Profilaktyka stomatologiczna – głównym jej celem jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Profilaktyka jest bardzo ważnym i zarazem pierwszym etapem walki z próchnicą i chorobami przyzębia. Profilaktykę można podzielić na domową oraz w gabinecie stomatologicznym. Połączenie tych dwóch działań tworzy barierę dla czynników chorobotwórczych. Należy więc pamiętać o właściwym dbaniu o higienę jamy ustnej oraz o zabiegach profilaktycznych wykonywanych u stomatologa, to jest: usuwaniu kamienia nazębnego (scalling ultradźwiękami), piaskowaniu, lakierowaniu czy lakowaniu bruzd.
W naszym zespole mamy lek. stom. Rafała Bury, który jest po licznych kursach i szkoleniach z zakresu ortodoncji. Dzięki temu prowadzi leczenia ortodontyczne pacjentów zarówno aparatami ruchomymi, stałymi, a także invisaling (system nakładkowy). Prowadzimy kompleksowe przygotowanie i leczenie, zaczynając od konsultacji, zdjęć rentgenowskich (OPG i CEPH) stosowanych w ortodoncji, stworzeniu indywidualnego planu leczenia, skanów cyfrowych, zdjęć wewnątrz- i zewnątrzustnych, poprzez założenie wybranego aparatu i wizyt kontrolno – aktywacyjnych.
W naszej Przychodni posiadamy najnowszy aparat do radiowizjografii HYPERION.
Wykonujemy cyfrowe zdjęcia panoramiczne, cefalometryczne (boczne czaszki) oraz tomografię.